Çizgili Forum

Geri git   Çizgili Forum > FORUM KULLANIM ALANI > Üst Yönetim Odası > TÜRKİYE REHBERİ > İL VE İLÇELERİMİZ > İÇ ANADOLU BÖLGESİ > Sivas
Üye Ol Yardım Üye Listesi Takvim Tüm Mesajları Okunmuş Say

Yanıtla
 
Seçenekler Stil
Alt 17-06-2008, 19:06   #1
No_Name

 
No_Name - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: 08-03-2008
Mesajlar: 2.130
Uye No:33
Tecrübe Puanı: 291
Karizma Puanı: 195860
Karizma Derecesi
No_Name şöhret ötesinde No_Name şöhret ötesinde No_Name şöhret ötesinde No_Name şöhret ötesinde No_Name şöhret ötesinde No_Name şöhret ötesinde No_Name şöhret ötesinde No_Name şöhret ötesinde No_Name şöhret ötesinde No_Name şöhret ötesinde No_Name şöhret ötesinde
Standart Sivas -Gürün İlçesi- Yılanhüyük Köyü

Gürün İlçesinin kuzeyinde, ilçe merkezine 22 km .lik uzaklıkta bulunan Yılanhüyük Köyü ismini, köyün içinde bulunan, tarih öncesi çağlara ait hüyükte ve burada bol miktarda bulunan yılanlardan almaktadır. Eski yıllarda köyün içerisinde bulunan tarihi kale(hüyük)ve köyün eski yerinde sazlık bulunuyordu.

Burada bol miktarda yılan olduğu için; hüyük ve yılan isimlerinin birleştirilmesiyle; bu köye Yılanhüyük denilmiştir. Yaşllların ifadelerine göre, bu hüyüğün üst kısmında atılan bir taşın sesi hüyüğün içindeki kuyunun dibine iki/üç dakika sonra duyulmaktaydı. Bu hüyüğün içinde büyük bir su sarnıcının bulunduğu anlatılmaktadır. Yılanhüyük Köyünün üst kısmındaki hüyük, yaklaşık 5 dönümlük yıl arazi büyüklüğündedir. 50 metre kadar yüksekliği vardır.Yılanhüyük köyünün hudutları: doğusu Atmaca koyağı ve araba yolu ve sahça kuyusu ve çıplak güney ve büyük güney ve ayı deliği. Batısı; çürüktaş ve kurttepe ve kavurma çukuru ve orta çal ve yüz koyağı ve araba yolu. Güneyi; taşlıhüyük arkası ve su çatı ve kızman taş. Yılanhüyük Köyü halkının büyük bir kısmı birbirleriyle akrabadır ve aynı yerden gelmişlerdir. Hacımollaoğulları (Boğazlayan/Mantıcı/Yiğit) soyadını taşıyanlar, Haymana’dan Bayburt’a, buradan Yılanhüyük Köyüne gelmişlerdir. Köy halkının büyük bir kısmı, Kangal Alacahan bölgesinden gelmiştir.

İlk olarak bu köye üç kardeş (Şeyh Mehmet, Mehmet Ali ve Şerif kardeşler) gelerek yerleşmişlerdir. Soyadı kanununa kadar bu sülale Alacahanoğulları olarak bilinmekteydi. Soyadı kanunundan sonra Alacahanoğulları (Kılıç+Arslan+Tanyıldız), soyadını almışlardır. Pancarcıoğulları/Turnalar (Şahin), Yukarısazcağız Köyünden, Muhacirler (Deniz), Erzurum’dan, Keyfler (Keyf), Erzurum bölgesinden, Sivrimemetler (Tunç), Davulhüyük’ten, Çolaklar (Çolak), Behram’dan, Kullar (Kul), Erzurum’dan, Gölpınarlar (Gölpınar), Kızılburun’dan gelmişlerdir. Buraklar (Burak), (Kaya), (Köm), Atmaca gibi daha birçok soyadı taşıyan aileler yurdumuzun değişik bölgelerinden gelerek buraya yerleşmişlerdir.

Yılanhüyük Köyü caminin ilk olarak yapılış tarihi: 1902’ dir. 1986/1987 yılında köyün camisi yıkılarak yeniden yapılmıştır. Minaresi 1996 yılında inşa ettirilmiştir. Köy camisinin lojmanı vardır. Köyde üç derslikli bir ilkokul vardır. Okulun lojmanı bulunmaktadır. Köyde okuma yazma oranı %80 civarındadır.

Yılanhüyük Köyüne elektrik 1985 yılında, telefon 1988’de gelmiştir. Yılanhüyük Köyüne YSE tarafından 1975 yılında bir adet çeşme yaptırılmıştır. Köyde içme suyu yetersizdir. Köye ikibuçuk kilomöetre mesafede bulunan Kavurma çukuru mevkiindeki çeşmenin köye kapalı şebeke halinde getirilmesiyle bu sorun çözüme kavuşturulmuş olacaktır. Köyün bir diğer sorunu yoldur. Gürün İlçesine 22 km . mesafede bulunan Yılanhüyük Köyü yolunun 18 km .lik bölümü Sivas-Gürün karayolu üzerinde olması nedeniyle asfaltlıdır. Geriye kalan 4 km .lik bölümü acilen asfaltlanması gereklidir. Kış aylarında devamı olarak kapalı kalan yol, köy halkına oldukça zor günler yaşamaktadır.

Köy halkının geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Son yıllarda tarım ve hayvancılık azalmış durumdadır. Tarım ve hayvancılığın artırılması için gerekli önlemlerin bir an evvel alınması gereklidir. Eski yıllarda ev ekonomisine çok büyük katkıda bulunan kilim ve halı dokumacılığının teşvik edilmesi şarttır. Yılanhüyük Köyünün baş yemeği kömbedir. Yılanhüyük Köyü, 1997 yılı itibariyle mezrası Taşlıhüyük(altı hane)dahil 38 hane, 2000 yılında 30 hanedir. 1997 yılı ETF sonuçlarına göre, Yılanhüyük Köyünün toplam nüfusu: 197 kişidir. Bu sayının 86’sı erkek, 101 kadındır.

Taşlıhüyük mezrasında 1997 yılna göre; 20 kadın,18 erkek olmak üzere toplam 38 kişi bulunmaktadır. Taşlıhüyük ezrası dahil Yılanhüyük Köyünün 1997 yılına göre nüfusu: kadın 121, erkek 114, toplam: 235 kişidir. 1960 yılında 80 hane olan Yılanhüyük Köyü, 1997 yılında 32 hanedir. Taşlıhüyük mezrası 6 hanedir. Köy nüfusunun üçte ikisi dışarıya düşmüştür. Genellikle İzmir, İstanbul gibi büyük şehirlere göç etmişlerdir.

..
----------Forumumuza Hosgeldiniz...

Forum Kurallarını okumayı ihmal etmeyin...

Üyelerimizle Tanısmak İçin Buradan Başlamak En iyisi...

Farklı Fikirleriniz mi Var... Burada Bizimle Paylaşın...

yada Kutlama İstediğiniz Ne Varsa Burası Size Her Zaman Açık...

Ayrıca Forum İşleyişiyle İlgili Öğrenmek İstediğiniz Şeyleri Buradan Deneyebilirsiniz...

Keyifli Zaman Geçirmek İçin Buyrun...

içine taş atılmadığında kıpırtısız kalan su birikintisi gibiyim...
Doğrularımı Götürmeye Yetecek Kadar Yanlı$ Yapmadım Hayatta...
Çok Sıkı$tıqım Yerde Bo$ Bıraktım Hep...
$imdi Bıraktıqım Bo$Lukların Birindeyim Belki de...
ama kimsenin Doqrusunu Götürmedim,
ve kimsenin yanLı$ı olmadım!


//<--no_name®-->\\
No_Name isimli üye çevrimdışı   Alıntı Yap ve Yanıtla
Yanıtla

Etiketler
gürün İlçesi , sivas , yılanhüyük köyü


Konuyu toplam 1 üye okuyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Gitmek istediğiniz klasörü seçiniz
vBulletin® Version 3.7.0 Beta 4