Çizgili Forum

Geri git   Çizgili Forum > SİNEMA DÜNYASI > Sinema Dünyasından Haberler
Üye Ol Yardım Üye Listesi Takvim Tüm Mesajları Okunmuş Say

Yanıtla
 
Seçenekler Stil
Alt 06-11-2010, 14:16   #1
bukabuka

 
bukabuka - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: 14-12-2009
Yaş: 34
Mesajlar: 3.291
Uye No:7721
Tecrübe Puanı: 8799
Karizma Puanı: 8671248
Karizma Derecesi
bukabuka şöhret ötesinde bukabuka şöhret ötesinde bukabuka şöhret ötesinde bukabuka şöhret ötesinde bukabuka şöhret ötesinde bukabuka şöhret ötesinde bukabuka şöhret ötesinde bukabuka şöhret ötesinde bukabuka şöhret ötesinde bukabuka şöhret ötesinde bukabuka şöhret ötesinde
Standart Yeşilçam'ın Çocuk Oyuncuları

YEŞİLÇAMIN ÇOCUK YILDIZLARI


[b]SEZERCİK, ÖMERCİK, YUMURCAK, AYŞECİK, GÜLŞAH, AFACAN.....1970'Lİ YILLARDA ÇEVİRDİKLERİ MELODRAMLARLA HERKESİ AĞLATAN DÜNÜN ÇOCUK YILDIZLARI, BUGÜN SİNEMADAN UZAK MÜTEVAZİ BİRER HAYAT
YAŞIYORLAR


Sinema sektörü para kazanmanın yollarını çok iyi bilir. Bunun için elinden gelen her şeyi yapar, her çareye başvurur. Zamana ve ortama göre toplumun duygusal yanlarını çok iyi etüd eder. Özellikle kadın ve çocuk, sinemanın vazgeçemediği öğelerdir. Onlarla her türlü duygusal yolculuğa çıkartır sizi. Sinemanın ilk çocuk kahramanına 1910’larda Fransa’da rastlarız.(Rene Dary). Ama bu sömürüde hiçbir ülke sineması, Amerikan sineması kadar etkileyici ve zengin olamamıştır. Amerikan sineması, bir banka veznedarının kızını 1934’lerde keşfeder, onu alır ve yıldızlaştırır. Göğe çıkarır. Bu kız Shirley Temple’dir. Şüphesiz bu kız beyazperdenin gelmiş geçmiş en ünlü çocuk oyuncusu olmuştur. 1930'lu yıllarda Amerikalılar büyük iktisadi Bunalım'ın kara günlerini Shirley Temple'in gamzeli gülüşünü izleyerek geçirdi. “Wizard of Oz”da Judy Garland ve “National Velvet”te Elizabeth Taylor gibi diğer çocuk yıldızlar ise ikinci Dünya Savaşı'nın dehşetinin atlatılmasına yardımcı olur.
Bu arada Türk sinemasının çocukları keşfetmesi uzun sürmez. “Bu vatanın çocukları”, “Aysel bataklı damın kızı”, “Evlat acısı” gibi filmlerde çocuk oyuncular yer alır. Ama hiçbiri Shirley Temple tarzında star olamaz. Türk sinemasında çocuk oyuncuların yıldızlaştığı dönem 1960’da başlar. Bu dönemi başlatan ilk film ise Kemalettin Tuğcu’nun romanından uyarlanan “Ayşecik” dir. Hapse atılan suçsuz baba ve cinayetin gerçek suçlularını bulan küçük bir kız çocuğunun öyküsü üzerine kurulan filmin Yönetmeni Memduh Ündür. Başrollerde ise senaryo yazarı Hamdi değirmencioğlu’nun kızı Zeynep Değirmencioğlu vardır. İlk Ayşecik filminin gişe rekorları kırmasından sonra peş peşe Ayşecik filmleri gelmeye başlar. “Ayşecik şeytan çekici”, “Ayşecik ateş parçası”, "Ayşecik yavru melek"vs.... Artık Ayşecik, mutlu sonların, sıcak yuvaların düşsel ve idealist kahramanı olmuştur. Ayşecik, Degirmencioğlu'nun ilk başrolünü oynadığı, ama kamera karşısına çıktığı "ilk film"i değildir. Daha önceki yıllarda "Papatya" (1956) ve "Funda" (1958) adlı filmlerinde, kolay kolay hatırlanmayacak kadar küçük rollerde oynamıştır. Ayşecik, hem ilk başrolünü oynadığı hem'de 6 yaşındaki bir kız çocuğuna "yıldızlık yolu'nu açan bir "tırmanış filmi"dir. Degirmencioglu, 1956'dan 1974 yılına dek, Ayşecik dizileriyle birlikte yaklaşık 35 filmde oynamıştır. Son filmini 1974'de çeviren Değirmencioğlu, bugün emlakçılıkla uğraşmaktadır. Halen eski fenerbahçeli futbolcu Serkan acar ile evli ve 2 çocuk annesidir.


ÖMERCİK GELİYOR
Türk sinemasının ilk çocuk yıldızı Zeynep Degirmencioğlu'nun Ayşecik tiplemesiyle estirdiği fırtına, bir dolu yeni çocuk oyuncunun "keşfedilmesi"ne yol açar. Bunlardan ilki ve en az Ayşecik kadar ünlü olanı Ömercik’tir.1959'da doğan Ömercik (Ömer dönmez) henüz 4 yaşında iken eniştesi Hamdi değirmencioğlu tarafından İstanbul'a getirilir. Sarışın mavi gözlü küçük Ömer ses dergisinin çocuk yıldızlar yarışması'nda ikinci olur ve sinema hayatı başlar. Bu günlerini şöyle dile getirir. "Hiç çocukluğumu yaşamadım, oynuyordum ama yalnızca filmlerde. 15 günde iki film bitirirdik. Türkan Şoray'la, Cüneyt Arkın'la, Ayhan Işık'la birlikte oynadım. Yorulurdum ama eğlenceliydi, yeni kıyafetler, değişik yerler... İyi de para kazanıyordum." Ergenlik çağına giren Ömercik sinemada aaaa furyasınında başlaması ile filmlere ara vermek zorunda kalır. Bu yıllarda talihsiz bir kaza onun tüm hayatını değiştirir. Babasının taksisinin kelebek camını tamir ederken, tornavida yanağına, alnına ve gözüne batar. Sol gözünü kaybeder Ömercik."Bu olay beni çok etkiledi, bir süre bunalıma girdim, neyse sonra Allah'a şükür dedik atlattık. Yaşım büyümüştü, sinemadan da iyice soğudum bu olaydan sonra. Kaza olmasaydı jön olarak devam edebilirdim belki sinemaya,".Bir zamanların çocuk yıldızı Ömercik bugün 42 yaşında, ablam dediği Zeynep Değirmencioğlu'nun emlakçı ofisinde çalışmaktadır.
ÜNLÜLER VE ÇOCUKLARI
Ayşecik ve Ömercik filmlerinin iş yapması nedeniyle bazı yönetmen, yapımcı ve oyuncular kendi çocuklarını ünlü yapmak için uğraşırlar. Sezercik, Afacan, Gülşah, Parlacık, Yumurcak bu dönemin unutulmaz çocuk karakterleri olur. 1970'li yılların yıldızlaşan iki çocuk oyuncusu Menderes Utku ve Sezer İnanoglu'dur. Menderes Utku, Afacan tiplemesiyle ün yapar. Yapımci Berker İnanoglu'nun oğlu Sezer İnanoglu da Sezercik serisi ile halkın sevgisini kazanır... Ünlü artist Filiz Akın ve yönetmen Türker İnanoğlu’nun oğluİlker İnanoğlu ise Yumurcak tiplemesi ile karşımıza çıkar.1976'nın bir yeni çocuk yıldızı'da Hülya Koçyigit ve yapımcı Selim Soydan'ın kızı Gülşah Soydan'dır. O da kendi adıyla oynar ve beyaz perdede bir Gülşah tiplemesi yaratır.
80'LER VE 90'LARDA ÇOCUK YILDIZLAR
60lı ve 70’li yılların komik, haşarı ve yetim çocuk tiplemeleri 80’li yıllarda yerini daha gerçekçi çocuk karakterlerine bırakır. "Uçurtmayi Vurmasınlar"da Ozan Bilen, "Piano Piano Bacaksız" filminde Emin Sivas ve "Zıkkımın Kökü"nde izledigimiz Emre Akyıldız son dönem Türk sinemasının öne çıkan üç çocuk oyuncusu olmuş, fakat Ayşecik ve Ömercik gibi star olamamışlardır.

KİM KİMDİR

Gülşah : Gülşah Koçyiğit
Yumurcak : İlker İnanoğlu
Sezercik : Sezer İnanoğlu
Afacan : Menderes Utku
Ayşecik : Zeynep Değirmencioğlu
Ömercik : Ömer Dönmez
Parlacık : Parla Şenol
Çitlenbik : İhsan KüçüktepeAYŞECİK FİLMLERİ

Aysecik
Ayşenin Çilesi
Aysecik Seytan Çekici
Aysecik Ates Parçasi
Aysecik Yavru Melek
Aysecik Canimin Içi
Ayşecik Boş Beşik
Aysecik Fakir Prenses
Ayşecik Çıtı Pıtı Kız
Ayşecik Fakir Prenses
Ayşecik Yuvanın bekçileri
Aysecik Cimcime Hanim
Aysecik Canim Annem
Aysecik ve Ömercik
Aysecik Sana Tapiyorum
Aysecik Bahar Çiçegi
Aysecik ve Yedi Cüceler
bukabuka isimli üye çevrimdışı   Alıntı Yap ve Yanıtla
Alt 06-11-2010, 15:47   #2
bukabuka

 
bukabuka - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: 14-12-2009
Yaş: 34
Mesajlar: 3.291
Uye No:7721
Tecrübe Puanı: 8799
Karizma Puanı: 8671248
Karizma Derecesi
bukabuka şöhret ötesinde bukabuka şöhret ötesinde bukabuka şöhret ötesinde bukabuka şöhret ötesinde bukabuka şöhret ötesinde bukabuka şöhret ötesinde bukabuka şöhret ötesinde bukabuka şöhret ötesinde bukabuka şöhret ötesinde bukabuka şöhret ötesinde bukabuka şöhret ötesinde
Standart

GÜLŞAH SOYDAN


Gerçek ismi:Gülşah Soydan Alkoçlar
Doğum tarihi:1969
Doğum yeri:İstanbul


CNNTURK’te Meral Okay ve Beyazıt Öztürk’ün sunduğu ’Nası Yani?’ programına Türk sinemasının ünlü ismi Hülya Koçyiğit, kızı Gülşah Alkoçlar’la birlikte konuk oldu.
BEYAZ’ın "O bizim kuşağımızın prensesiydi" dediği Gülşah Alkoçlar, henüz okul çağına gelmeden oynadığı üç sinema filminden sonra neden bir daha film yapmak istemediğini anlattı. Dönemin çocuk yıldızı Gülşah Alkoçlar, okula başladığında yaşadığı sorunlar nedeniyle sinemadan uzak bir hayat sürmek istediğini belirtti.
Alkoçlar, "Okul başlayınca çok fazla ’Aaa Hülya Koçyiğit’in kızı değil mi bu’ falan denildi. Veliler gelip notlarıma bakmaya başladılar. ’Bakayım, 5 mi almış, annesi mi geldi de verdiniz’ gibi şeyler söylendi. Baktım ki benim işim çok zor. ’Anne ben artist olmayacağım, okuyacağım’ dedim. Benim için çok zordu. Çok özgür yaşamayı tercih eden bir karakterim zaten yok, ama bu başka bir şey. Çok zor ve çok fedakárlık gerektiren bir iş" diye konuştu.

***********


Yeşilçam'ın 'dört yapraklı yonca'sından Hülya Koçyiğit'in kızı olan Gülşah Soydan, küçük bir çocukken kameralar karşısına geçti. Arkadaş, Gülçiçek, Kader, Güllüşah ile İbo, Gülşah Küçük Anne, Gülşah gibi filmlerde rol aldı.

Ama daha sonra hayatının erkeği Ender Alkoçlar ile tanışınca sinemada kariyer yapmak yerine evliliği tercih etti. Henüz 18 yaşındayken dünya evine girdi. İki kız çocuğu annesi oldu. Büyük kızı Neslişah da annesi gibi erken yaşta henüz 21'indeyken Batu Aksoy ile dünya evine girdi.
Annesi Koçyiğit'i genç yaşta anneanne yapan Alkoçlar bu kez kendisi 40 yaşındayken kayınvalide oldu.


Annesi 18’inde evlenmişti

62 yaşındaki Hülya Koçyiğit’in torunu Neslişah Alkoçlar da anneannesi ve annesinin geleneğini bozmadı. O da tıpkı anneannesi ve annesi gibi çok erken yaşta önceki gün nikah masasına oturdu. Hülya Koçyiğit 20, Gülşah Alkoçlar ise 18 yaşında evlenmişti. Neslişah da 21 yaşında 1.5 yıldır birlikte olduğu Batu Aksoy ile dünyaevine girdi. Çift balayı için Amerika’ya gidecek.


Hülya Koçyiğit’in kızı Gülşah Alkoçlar düğünde güzelliğiyle dikkat çekti. İlk kez 5 yaşında kamera karşısına geçen ve Kemal Sunal gibi ünlü oyuncularla kendi ismini taşıyan filmlerde oynayan Gülşah Alkoçlar, kızını da genç yaşta evlendirerek 40 yaşında kaynana oldu.

**********************************
bukabuka isimli üye çevrimdışı   Alıntı Yap ve Yanıtla
Alt 06-11-2010, 16:05   #3
bukabuka

 
bukabuka - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: 14-12-2009
Yaş: 34
Mesajlar: 3.291
Uye No:7721
Tecrübe Puanı: 8799
Karizma Puanı: 8671248
Karizma Derecesi
bukabuka şöhret ötesinde bukabuka şöhret ötesinde bukabuka şöhret ötesinde bukabuka şöhret ötesinde bukabuka şöhret ötesinde bukabuka şöhret ötesinde bukabuka şöhret ötesinde bukabuka şöhret ötesinde bukabuka şöhret ötesinde bukabuka şöhret ötesinde bukabuka şöhret ötesinde
Standart

Yumurcak : İlker İnanoğluİlker İnanoğlu (d. 20 Ağustos 1965, İstanbul) Türk sinema ve dizi oyuncusu. Yönetmen Türker İnanoğlu ve oyuncu Filiz Akın çiftinin oğludur.
Sinemadaki ilk önemli rolünü Türker İnanoğlu’nun Yumurcak'da oynadı.İlker İnanoğlu konuşmaya ve yürümeye başladığında soluğu stüdyolarda aldı.Namı yumurcaktır.İlker İnanoğlu,Türk Sinemasında Önemli Bir Çığır Açmıştır.Daha Önceki Yıllarda Zeynep Değirmencioğlu,ve Parla Şenol gibi kız yıldızların olduğu filmler büyük bir etki toplamıştır.Ancak İnanoğlu nun yumurcak filmi Türk Sinemasına iyi bir erkek çocuk oyuncu kazandırmıştır.
Konu başlıkları
1 Eğitimi
2 Ödülleri
3 Hayatı
4 Filmleri

Eğitimi
Babası Türker İnanoğlu,İsviçre"nin Cenevre Şehirndeki Leman Koleji ne kaydettirdi.
Ödülleri
İlker İnanoğlu Antalya Film Festivali'nde En İyi Çocuk ödülünü aldı.

Hayatı
1986 yılında,Türkiye ye gelen ve babasıyla çalışmaya başlayan İnanoğlu,Biricik adlı bir kızla tanıştı.Ve aynı yıl onunla evlendi.Ama ilişkileri uzun sürmedi ve 1988 yılında İlker İnanoğlu, Biricik'ten ayrıldı.Sonra İlker İnanoğlu,Amerika da masterini yapmak için gittiği Los Angeles da Amerikan eşi Chole'den bir oğlu oldu.Adını Berker Koydular.Daha sonra çeşitli dizilerde rol aldı.2006 yılında Yeşim Salkım ile evlendi.Ancak bu evlilik de uzun sürmedi ve İlker İnanoğlu,Yeşim Salkım'dan boşandı.

Filmleri
Doktorlar
Arka Sokaklar
Üç Tatlı Cadı
Babam Çok Değişti Anne
Son Yüzleşme
Kurşun Asker (Aynı zamanda bu filmde yönetmenlik,yapımcılık ve senaryo yazarlığı yapmıştır)
Anne Babamla Evlensene
Yeşil Işık
Aşk Filmlerinin Unutulmaz Yönetmeni
Küçük Şahit
Le Ricain
Yumurcak Belalı Tatil
Yumurcak Veda
Yumurcak Küçük Kovboy
Yumurcak Küçük Şahit
Yumurcağın Tatlı Rüyaları
Yumurcak Köprüaltı Çocuğu
Yumurcak
bukabuka isimli üye çevrimdışı   Alıntı Yap ve Yanıtla
Alt 06-11-2010, 16:15   #4
bukabuka

 
bukabuka - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: 14-12-2009
Yaş: 34
Mesajlar: 3.291
Uye No:7721
Tecrübe Puanı: 8799
Karizma Puanı: 8671248
Karizma Derecesi
bukabuka şöhret ötesinde bukabuka şöhret ötesinde bukabuka şöhret ötesinde bukabuka şöhret ötesinde bukabuka şöhret ötesinde bukabuka şöhret ötesinde bukabuka şöhret ötesinde bukabuka şöhret ötesinde bukabuka şöhret ötesinde bukabuka şöhret ötesinde bukabuka şöhret ötesinde
Standart

bukabuka isimli üye çevrimdışı   Alıntı Yap ve Yanıtla
Alt 06-11-2010, 21:45   #5
bukabuka

 
bukabuka - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: 14-12-2009
Yaş: 34
Mesajlar: 3.291
Uye No:7721
Tecrübe Puanı: 8799
Karizma Puanı: 8671248
Karizma Derecesi
bukabuka şöhret ötesinde bukabuka şöhret ötesinde bukabuka şöhret ötesinde bukabuka şöhret ötesinde bukabuka şöhret ötesinde bukabuka şöhret ötesinde bukabuka şöhret ötesinde bukabuka şöhret ötesinde bukabuka şöhret ötesinde bukabuka şöhret ötesinde bukabuka şöhret ötesinde
Standart

bukabuka isimli üye çevrimdışı   Alıntı Yap ve Yanıtla
Alt 06-11-2010, 22:00   #6
bukabuka

 
bukabuka - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: 14-12-2009
Yaş: 34
Mesajlar: 3.291
Uye No:7721
Tecrübe Puanı: 8799
Karizma Puanı: 8671248
Karizma Derecesi
bukabuka şöhret ötesinde bukabuka şöhret ötesinde bukabuka şöhret ötesinde bukabuka şöhret ötesinde bukabuka şöhret ötesinde bukabuka şöhret ötesinde bukabuka şöhret ötesinde bukabuka şöhret ötesinde bukabuka şöhret ötesinde bukabuka şöhret ötesinde bukabuka şöhret ötesinde
Standart

İLKER İNANOĞLU SİNEMAYA DÖNÜYOR

( 2001 TARİHLİ RADİKAL GAZETESİNDE YER ALAN HABER - RÖPORTAJ )

Bazı insanlar şanslı doğar derler. 1965 yılında böyle şanslı bir çocuk dün-yaya gelmiş, İlker İnanoğlu. Babası ülkenin en büyük film yapımcılarından Türker İnanoğlu, annesi zamanın yıldızlarından Filiz Akın. Sonra 'Yumurcak' filmleri, daha çocuk yaşta ulaşılan büyük bir ün. Gençlik mekânları, İsveç, Paris, Londra, Amerika filan. Şimdiki mekân, Şamdan, mamdan vesaire...
Kendi adıma, yaşamlarının bir bölümünü Lalia ve Şamdan'da geçiren diğerleri gibi,
'İlker İnanoğlu'nun da böyle bir yaşamı vardır' diye düşünmüştüm. Dergilerde filan görünce.
Onunla karşılaşınca şaşırmadım desem yalan olur. O televizyonda filmlerini izlediğimiz Yumurcak, şimdi kocaman bir adam olmuş. Yumurcağın o hınzır hınzır bakan gözleri şimdi bambaşka ifadede. Onunla konuştukça, zaman zaman filmlerdeki Yumurcak'ı yakalayabiliyorsunuz. İlker, o Yumurcağı içinde saklamasını bilmiş. Farkında değil ama Yumurcak, arada kendini gösteriyor.
İlker'in o sert yüz hatları birden yumuşuyor,
bir çocuk saflığına bürünüyor. İşte o zaman karşınızda, baba parası yiyerek gününü gün eden, sorumsuz bir insan olmadığını anlıyorsunuz. Başka bir şeyler var bu İlker
İnanoğlu'nda.

Mutsuz bir çocukluk
İlker, dört yaşındayken Yumurcak filmlerinde oynamaya başlamış. Kısa sürede ünlü olmuştu. O günleri pek neşeyle anlatmıyor:
"O kadar küçüktüm ki, hatırlamıyorum bile. Doğru dürüst yürüyemiyordum. Çekimler sırasında ikide bir düşüp kalkıyordum. Hiç
alışamadım ama zamanla seviyor insan. Normal bir çocuğunki gibi bir hayatım olmadı. Sokağa çıkamıyordum. O zaman Işık Lisesi'nde okuyordum. Okula bile gidip gelirken yanımda bir bodyguard olurdu. Bir tek okulda filmlerimi oynattıkları zaman hoşuma giderdi.
Kızlar arasında bayağı revaçtaydım. Dokuz tane filmde oynadım."
Aklıma büyüyüp, eski ününü yitiren ve sonuçta mutsuz olan küçük yıldızlar geliyor. Böyle bir vakayla mı karşı karşıyayım acaba? İlker İnanoğlu da böyle biri mi? Du bakali!
"Hayatım boyunca çok mutsuz anlarım oldu ama bunu çocuk yıldız olmamla pekiştirmem ne derece doğru olur bilmiyorum. Ben çocukken ailem ayrıldı, yalnız kalakaldım. Bunun çocuk yıldızlıkla ne ilgisi olabilir bilmiyorum. Bir aktör olarak bu mutsuz yaşam parçaları çok büyük malzeme tabii. Öyle olmasa bu kadar yetenekli olmazdım. Kendi seçeneğim olmadığı halde dört yaşında Yumurcak filmlerini çekmeye başladım. Ve bu filmler gişe rekorları kırdı. Yumurcak filmleri Erler Filme en büyük katkısı olan filmlerdir. O şirkette benim de küçük bir payım var yani."
İlker bu baba parası lafına biraz bozuluyor. Haklı mı siz karar verin:
"Eğer 'Baba parası yiyor' diyenler varsa, acaba hangisi 18 yaşında evini terk edip sırtında kumaş taşıyıp para kazanmaya çalıştı. Hangisi 1500 dolarla Amerika'ya gidip 13 yıl kaldı. Benim çok mütevazı bir hayatım vardır. İki odalı bir evde oturuyorum. İkinci el bir araba kullanıyorum.
Doğru söylüyor ben şahidim.
Haydi bakalım, biz ne düşündük, karşımıza ne çıktı. İlker'in yaşamöyküsü, hiç de tahmin ettiğim şekilde neşeli, rahat ve boş bir öykü değilmiş meğer, acılar, ayrılıklarla dolu:
"Annem babam ayrılınca beni dokuz yaşında tek başıma İsviçre'ye okumaya yolladılar. Ve orada hayatımın en acıklı iki yılını geçirdim. O yaşta çocukluk işte, anne ve babamın benim yüzümden ayrıldıklarını düşünüyordum. Belki onlar en iyisini yapıp beni oraya okumaya yollamışlardı ama ben bunu düşünemiyordum. Ailemi çok özlüyor ve her gün ağlıyordum... Sonra kayak merkezi yakınlarındaki bir okula gittim. Ama orada da derslerden çok kayakla ilgilendiğim için babam, 'Gel oğlum seni doğru dürüst okuyacağın başka bir okula gönderelim' dedi. İngiltere'de bir oku-la gittim. Sert bir okuldu, yemekler rezaletti. Orada da çok mutsuz oldum.
Yumurcak dünya turunda!
Sonra annem tekrar evlendi ve Paris'e taşındı. Beni yanına aldı ve orada bir Amerikan okulunda liseyi bitirdim. Haylaz bir talebeydim. Derslerden çok sanatsal olaylardan hoşlanıyordum. Özellikle de sinema ve aktörlük. Babam 'Madem bu işi yapacaksın gel buraya, benimle çalış' dedi. Türkiye'ye geldim ama yapamadım. O zamanlar ilk karım Biricik Suden ile tanıştım. Ailem pek yumuşak bakmadı o işe. Ben de biraz isyankâr bir insandım. 18 yaşında evi terk ettim. Biricik ile Arnavutköy'de bir gecekonduda yaşamaya başladım. İhracat yapan bir firmada çalışıyordum. Sonra Paris'e gittim. Çok başarılı tekstilci bir arkadaşım vardı. Onun yanında çalışmaya başladım. Üç yıl orada çalıştım. Askerlik için Türkiye'ye dönünce babamla barıştım. Ve Biricik'le evlendim. İkimizde dikkafalı insanlardık, bir sene evli kaldık ve ayrıldık."
İlker'in yaşamının büyük bir bölümü kararsızlıklar, yeni mecarelar ve seyahetlerle geçmiş. Dokuz yaşında başladığı dünya turunu hala sürdürüyor aslında. Sürekli yeni şeyler görmek, tanımak, yaşamak istiyor sanki.
"Aklımda hep sinema ve aktörlük vardı ve Amerika'ya gitmek istiyordum. Birgün bavulları toplayıp yola çıktım, cebimde 1500 dolar para vardı. Bir süre bir arkadaşımın yanında kaldım. UCLA üniversitesinde prodüksiyon dersleri aldım. Zina Provendi'den aktörlük dersleri almaya başladım. Ama onun tekniğini beğenmeyip sonra Adam Hill ve Howard Fine'dan dersler aldım. Keanu Revees sınıf arkadaşımdı. Sonra, Hollywood'un en iyi hocası olarak gösterilen Sandy Marshall'le beş yıl çalıştım. Okulda çok iyiydim. Hayatımın sonuna kadar oradaki otuz kişilik sınıfta ya da kırk kişilik bir tiyatroda kalıp, onlara gösteri yapsam benim için yeter zaten. Ben her sanatçının böyle düşünmesi gerektiğine inanıyorum. Mühim olan 'Kimin için yapıyorum ben bunu?' sorusunun yanıtıdır. Ün için, para için yapıyorsan, zaten yanlış bir yoldasın. Başarı o zaman gelmez."


İlker Hollywood'da
'İnsanın babası Türker İnanoğlu gibi biri
olunca, kalkıp sinemayı Amerika'da aramanın ne âlemi var?' diye düşünüyorum. Türker Bey de zamanında öyle düşünmüş zaten:
"Bu arada babam, 'Madem sen bu işi ilerlettin, ben sana finans sağlayayım, orada ufak ufak film çekmeye başla' dedi. Araştırmalara başladım ve 'Four Seasons' diye bir senaryo buldum. Vietnam'da Çince çekilecek olan riskli bir filmdi. Babam haklı olarak bunu ticari görmedi. Sonra bunu 1999 yılında Tony Bui diye bir yönetmen çekti. Ve bu film Amerika'da 'Sundance Film Festivali'nde 'Jüri Özel Ödülü' ve 'Seyirci Ödülü' kazandı."
İlker, bu arada Amerika'da film piyasasına girmiş. Rol aldığı dizilerden, filmlerden filan söz etmek istemiyor. İnanılmaz ve şaşırtıcı bir şekilde mütevazı bir insan. Bu konuları pek önemsemiyor. Gerçekten...
"En iyi arkadaşım Goldie Hawn'ın oğlu Oliver Hudson ve onun kız kardeşi Kate Hudson'dı. Kate geleceği parlak bir yıldız. 'Almost Famous' diye bir film çekti. Onların evinde yılbaşı partileri olurdu. Tom Hanks, Tom Cruise, Nicole Kidman, Bruce Wills gelirdi. Çok mütevazı insanlar. Kompleksleri yok. nereden geldiklerinin, konumlarının farkında olan insanlar. Sonra televizyon dizilerinde, düşük bütçeli sinema filmlerinde hem aktör olarak hem kamera arkasında çalıştım. Merly Streep ve Bruce Wills'in oynadığı 'Death Becomes Her/Ölüm Kadına Yakışır'da ve Sir Richard Attenbroug'un yönettiği ve Robert Dowley Jr.'ın oynadığı 'Chaplin'de çalıştım hatta bu filmde garson rolünde oynadım. Fakat film işinin bir garantisi yoktu, ne zaman ne olacağı belli değildi. Para kazanmam gerekiyordu, araştırdım ve apayrı bir işe girdim. Bir benzin istasyonu satın aldım. Fakat hemen, bunun dünyanın en zor işi olduğunu anladım. 'Bir müdür bulurum o işi götürür' sandım. Ama her dakika başında durmanız gereken bir iş olduğunu fark ettim. Sonuçta bu benzin istasyonunu zor da olsa satıp kurtuldum."


İkinci evlilik
İlker, ikinci evliliğini Amerika'da yapmış ve az daha ikinci bir Yumurcak vakasına yol açıyormuş. Ama kendi yaşadığı mutsuz çocukluğu oğluna yaşatmak istememiş:
"Amerikaya'ya geldikten üç yıl sonra dünya iyisi bir kızla tanıştım ve evlendik. Chloe, şimdi de hayatta en güvendiğim insandır. Sekiz yıl kadar evli kaldık sonra ayrıldık. Berker Alec diye bir çocuğumuz var. Çocuk onda kaldı çünkü 5 yaşında bir çocuğu annesinden ayırmak doğru bir şey değil bence."


Büyük projeler
İlker şimdi Türkiye'de iyi işler yapmanın peşinde. Büyük projelerle uğraşıyor:
"Sıfırdan başlamaları seviyorum işte sonunda yine Türkiye'ye gelip sıfırdan başladım. Kafamdaki iki projeyi gerçekleştireceğim. Şu anda yoğun bir şekilde bu projeler
üzerinde çalışıyorum."
'Aynı yoğunluğu gece hayatında da yaşıyorsunuz galiba?' diyorum kendisine:
"Haftada bir bile gece çıksam, bir fotoğraf çektikleri zaman her gece oradaymışım gibi zannediliyor. İnsanların sizin hakkınızda düşündüklerini değiştiremezsiniz. Hayatta tek değiştirebileceğiniz şey, sizin düşünceleriniz. Başkaları için yaşamayı çoktan bıraktım. Beni insanlar nasıl gönüyorsa görsün. Beni tanıdıkları zaman kararlarını verirler. Kimseyi memnun etmek gibi bir niyetim yok. Ben kendim için yaşıyorum. Türkiye'ye dönmemin sebebi çok güzel projelerim var. Bunların yurtdışında ilgi uyandıracağını sanıyorum. Bir yabancı Amerika'da başarılı olabilir ama önce kendi ülkesinde başarılı işler yapıp oraya gitmesi çok daha avantajlı oluyor. Daha bir kabul görüyor. Şimdi, benim niyetim prodüktör, yönetmen ve oyuncu olarak öyle bir şey yapıp, Cannes ya da Venedik'te bir ödül kazanıp, Amerikalıların ilgisini çekmek. Şimdi bu projeler üzerinde çalışıyorum."
Ne kadar ısrar etsem de İlker İnanoğlu bu projelerinden söz etmiyor. Sıkı işler herhalde. Bu arada İlker, gece hayatının aksine profesyonel bir aktör gibi yaşıyormuş.. Her türlü sporu yapmış hatta karatede siyah kuşak almış. Şimdi de sürekli spor yaptığını, gıdasına dikkat ettiğini, gereksiz gönül ilişkilerinden uzak kalmayı yeğliyormuş. Günlerini kitap okuyup, film izleyerek geçiren İlker, kendini tamamen projelerine vermiş görünüyor. Öyle diyor yani.
Sonuçta, onu biraz tanıdım. Bence o, daldan dala konan gece kuşu 'Playboy İlker' değil, içinde bir Yumurcak saklı koca bir adam...
***


Daha dört yaşındayken oyuncu oldu...
İlker İnanoğlu daha dört yaşındayken kameraların karşısına geçmişti. Yumurcak, Ayşecik, Ömercik, Parlo Şenol gibi çocuk yıldızlardan sonra sevimli ve farklı tiplemesiyle büyük beğeni kazandı. En büyük özelliği ise, kendisinden o yaşta hiç beklenmeyecek derecede başarılı oyunculuğuydu. Televizyon kanallarında sık sık gösterilen 'Yumurcak Küçük Şahit'e rastlarsanız, onun bu filmin orijinalinde oynayan zamanın ünlü çocuk yıldızı Mark Lester'dan çok daha başarılı olduğunu fark edersiniz. Beş yıllık sinema yaşamı boyunca dokuz filmde oynayan İlker daha sonra uzun yıllar sinemaya ara verdi. Amerika' da eğitim gören İlker, şimdi de çok farklı bir oyunculuk anlayışına sahip. Oyunculuk stili olarak kendisini Al Pacino ya da Sean Penn'e benzeten İlker, bu konuda, "Benim oyunculuğum
da öyle. Al Pacino filmde kavga ederken ağzından tükürükler saçar. Ben de öyleyim, rolümü sonuna kadar oynarım. Âşıksam sonuna kadar âşık olurum. Kamera beni tutamaz, oynarken yaşarım." diyor.
bukabuka isimli üye çevrimdışı   Alıntı Yap ve Yanıtla
Alt 06-11-2010, 22:05   #7
bukabuka

 
bukabuka - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: 14-12-2009
Yaş: 34
Mesajlar: 3.291
Uye No:7721
Tecrübe Puanı: 8799
Karizma Puanı: 8671248
Karizma Derecesi
bukabuka şöhret ötesinde bukabuka şöhret ötesinde bukabuka şöhret ötesinde bukabuka şöhret ötesinde bukabuka şöhret ötesinde bukabuka şöhret ötesinde bukabuka şöhret ötesinde bukabuka şöhret ötesinde bukabuka şöhret ötesinde bukabuka şöhret ötesinde bukabuka şöhret ötesinde
Standart

Sezercik, Yumurcak, Ömercik, Ayşecik şimdi ne yapıyor ? Yeşilçam'ın minik yıldızları nerede ?


Sinemanın bücürleri artık parlak günlerden uzakta. Peki şimdi nerede ne yapıyorlar? İşte cevabı...

1970 ve 80'li yılların çocuk yıldızı Sezer İnanoğlu'nun son günlerde adının karıştığı adli olaylar Sezercik filmleriyle büyüyenleri üzdü. Bu olaylar bir dönemin en ünlü çocuk yıldızlarını akıllara getirdi. 1960, 70 ve 80'li yıllarda Yeşilçam sinemasına damgasını vuran çocuk yıldızların şimdi nerede olduklarını biz de merak ederek araştırdık. Aralarında bugün hala oyunculuk yapanlar ve çok küçük yaşta kavuştukları büyük şöhreti koruyanların sayısı yok denecek kadar az.

TÜRK sinemasında 'Sezercik' rolüyle tanınan Sezer İnanoğlu geçen hafta 'Görevli polis memurlarına silah ile mukavemet' suçundan tutuklanarak cezaevine gönderildi. Geçen yıl ev ve işyerinde silah ve uyuşturucu bulundurmak gerekçesiyle İnanoğlu'nun hakkında arama emri çıkarılmıştı.

Yumurcak: Sezercik'in amcasının oğlu İlker İnanoğlu, artık oyunculuğundan çok özel hayatıyla gündemde. Beş yaşından itibaren Yumurcak isimli bir seri filmde oynayan İnanoğlu şu an 42 yaşında ve ses sanatçısı Yeşim Salkım'la evli.

Ömercik: Dört yaşındayken katıldığı Ses dergisinin Çocuk Yıldızlar Yarışması'nda ikinci olarak sinemayla tanışan Ömer Dönmez, teyzesinin kızı Zeynep Değirmencioğlu ile birlikte 'Ayşecik ve Ömercik' filmlerinde rol almıştı. 48 yaşındaki Dönmez, şu an Değirmencioğlu ile birlikte emlakçılık yapıyor.Ayşecik: Çocuk yıldızlı filmler furyasının ilk kahramanı Zeynep Değirmencioğlu dönemin yıldız futbolcularından Serkan Acar ile evlendikten sonra sinemadan kopmuştu. Değirmencioğlu İstanbul'da emlakçılık yapıyor.
Afacan: 1968'de İftira adlı filmle oyunculuğa başlayan Menderes Utku'nun sinemadaki adı 'Afacan' oldu. Sportif kimliğiyle ön plana çıkan Utku, 1991 Camel Throphy'de Türkiye'ye ikinci kez birinciliği kazandırdı. Utku, İstanbul'da eğlence mekanları ve sinema kompleksleri işleten başarılı bir işadamı.
bukabuka isimli üye çevrimdışı   Alıntı Yap ve Yanıtla
Alt 07-11-2010, 13:29   #8
bukabuka

 
bukabuka - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: 14-12-2009
Yaş: 34
Mesajlar: 3.291
Uye No:7721
Tecrübe Puanı: 8799
Karizma Puanı: 8671248
Karizma Derecesi
bukabuka şöhret ötesinde bukabuka şöhret ötesinde bukabuka şöhret ötesinde bukabuka şöhret ötesinde bukabuka şöhret ötesinde bukabuka şöhret ötesinde bukabuka şöhret ötesinde bukabuka şöhret ötesinde bukabuka şöhret ötesinde bukabuka şöhret ötesinde bukabuka şöhret ötesinde
Standart

SEZERCİK : SEZER İNANOĞLU


Doğum tarihi:1967
Doğum yeri:İstanbul

Yapımcı (23)

Gece Şahinleri (TV Filmi) 1999
Son Gün Son Gece 1994
Gönül Bahçelerinde 1994
Tele Anahtar 1994
Bir Kadın Yüzü 1993
Yalnızız (TV Dizisi) 1992
Aldatacağım 1991
Öğretmen Zeynep 1989
Bir Aşk Bin Günah 1989
Kavgamız 1989
Sevdim 1989
Emanet 1988
Evcilik Oyunu 1988
Yasak İlişki 1988
Geri Dön 1987
Deli Gönlüm 1987
Sen Ağlama 1987
Seni Seviyorum 1987
Damga 1987
Bebek 1987
Alamancının Karısı 1987
Alın Yazım 1986
Aşk Hikayemiz 1986

Oyuncu (16)
Aşk-ı Memnu (TV Dizisi)
- Aşk-ı Memnu 1. Sezon 2008

Yaprak Dökümü (TV Dizisi)
- Yaprak Dökümü 2. Sezon 2007

Yalı 1990 Suat
Bıçkın 1988
Garip 1986 Kenan
Sosyete Şaban 1985
Küçük Şahit 1980
Yıkılış 1978 Sezer
Küçük Ev 1977 Sezer
Tövbekar 1977 Sezer
Analar Ölmez 1976 Sezer
Bitirimler Sınıfı 1975 Sezer
Sezercik Küçük Mücahit 1974 Sezercik
Öksüzler 1973 Sezer
Sezercik Aslan Parçası 1972 Sezer
Sezercik Yavrum Benim 1971 Sezercik
bukabuka isimli üye çevrimdışı   Alıntı Yap ve Yanıtla
Alt 07-11-2010, 13:41   #9
bukabuka

 
bukabuka - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: 14-12-2009
Yaş: 34
Mesajlar: 3.291
Uye No:7721
Tecrübe Puanı: 8799
Karizma Puanı: 8671248
Karizma Derecesi
bukabuka şöhret ötesinde bukabuka şöhret ötesinde bukabuka şöhret ötesinde bukabuka şöhret ötesinde bukabuka şöhret ötesinde bukabuka şöhret ötesinde bukabuka şöhret ötesinde bukabuka şöhret ötesinde bukabuka şöhret ötesinde bukabuka şöhret ötesinde bukabuka şöhret ötesinde
Standart

bukabuka isimli üye çevrimdışı   Alıntı Yap ve Yanıtla
Alt 07-11-2010, 13:44   #10
bukabuka

 
bukabuka - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: 14-12-2009
Yaş: 34
Mesajlar: 3.291
Uye No:7721
Tecrübe Puanı: 8799
Karizma Puanı: 8671248
Karizma Derecesi
bukabuka şöhret ötesinde bukabuka şöhret ötesinde bukabuka şöhret ötesinde bukabuka şöhret ötesinde bukabuka şöhret ötesinde bukabuka şöhret ötesinde bukabuka şöhret ötesinde bukabuka şöhret ötesinde bukabuka şöhret ötesinde bukabuka şöhret ötesinde bukabuka şöhret ötesinde
Standart

SEZERCİK FİLMLERİ

bukabuka isimli üye çevrimdışı   Alıntı Yap ve Yanıtla
Yanıtla


Konuyu toplam 7 üye okuyor. (0 kayıtlı üye ve 7 misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Gitmek istediğiniz klasörü seçiniz
vBulletin® Version 3.7.0 Beta 4