Çizgili Forum

Geri git   Çizgili Forum > FORUM KULLANIM ALANI > Üst Yönetim Odası > TÜRKİYE REHBERİ > İL VE İLÇELERİMİZ > KARADENİZ BÖLGESİ > Düzce
Üye Ol Yardım Üye Listesi Takvim Tüm Mesajları Okunmuş Say

Yanıtla
 
Seçenekler Stil
Alt 24-05-2008, 04:08   #1
mytra

 
mytra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: 07-03-2008
Nereden: Başka Dünyalar da Var...
Yaş: 50
Mesajlar: 20.982
Uye No:20
Tecrübe Puanı: 5000
Karizma Puanı: 4939460
Karizma Derecesi
mytra şöhret ötesinde mytra şöhret ötesinde mytra şöhret ötesinde mytra şöhret ötesinde mytra şöhret ötesinde mytra şöhret ötesinde mytra şöhret ötesinde mytra şöhret ötesinde mytra şöhret ötesinde mytra şöhret ötesinde mytra şöhret ötesinde
Standart Gümüşova

Gümüşova ilçesi Karadeniz Bölgesi’nin en batısında Marmara Bölgesi sınırında yer almaktadır. Batı Karadeniz Bölümündeki ilçe D–100 Karayolu üzerinde Düzce il merkezine 18 km. mesafededir. Gümüşova Düzce Ovası’nın Marmara Bölgesi’ne açılan çıkış kapısıdır. Ayrıca otoban da ilçe merkezinin güneyinden geçmektedir.

Otobana rağmen ilçe içinden geçen D–100 Karayolu yoğun trafik akışını sürdürmektedir. Düzce’nin güneybatısında yer alan Gümüşova, batıda Sakarya ili, güneybatıda Bolu ili, güneyde Gölyaka ilçesi, doğuda Çilimli ilçesi ve kuzeyde Cumayeri ilçesiyle komşudur.

Gümüşova ulaşım açısından önemli bir artelde yer almaktadır. Ayrıca sanayi açısından son derece gelişmiş olan Marmara Bölgesi’nin doğu sınırında bulunan ilçe yavaş yavaş sanayi yatırımlarını çekmektedir.

İlçenin diğer önemli merkezlerle mesafesine bakıldığında;

Gümüşova Düzce 18km
Gümüşova İstanbul km
Gümüşova Ankara km
Gümüşova İzmit km
Gümüşova Adapazarı km
Gümüşova Bolu km

Gümüşova Akçakoca İlçeden bahsi geçen ve burada bahsi geçmeyen merkezlere ulaşım son derece kolaydır. Aktarma yapmaya gerek duymadan ilçeden birçok önemli merkezlaşım sağlanabilir. Ayrıca ilçeden Düzce Merkez’e her 20 dakikada bir otobüs ve yarım otobüslerle seferler vardır. İlçeden günü birlik olarak İstanbul, İzmit, Adapazarı, Bolu ve Ankara gibi önemli merkezlere de ulaşmak oldukça kolaydır.

Fiziki Coğrafya Özellikleri

Yeryüzü Şekilleri

İlçe Elmacık Dağları’nın batı uzantısında hafif güneye doğru kıvrılan Güz Dere’si Vadi’si ve bu vadiden kuzeybatıya açılan diğer bir vadi içinde bulunmaktadır. İlçenin nerdeyse yarısının içinde bulunduğu Güz Deresi Vadisi kuzeydoğu-güneybatı uzantılıdır. Bu dereye kuzeybatıdan Kocagöz Deresi karışmaktadır. İlçenin bir kısmı da Kocagöz Deresi Vadisi etrafında yer almaktadır.

Bu derenin sürekli akışı yoktur ve Kışla Mahallesi tarafından gelerek Merkez Mahalle’de Güz Deresi’ne karışır. Güz Deresi Hendek tarafından gelerek Güz Tepe’si sırtlarının hemen kuzeybatı kenarından ilçenin merkezinden geçer ve Melen Çayı’na doğru ilerler. Ayrıca Yongalık tarafından gelen ve bu adla bilinen dere de Güz Deresi’ne ilçenin merkezinde Merkez Mahalle’de Birleşir.

İlçe merkezi dışında bu derelerden başka Kıyıköy yakınlarındaki İbiyik Deresi ve Sulu Dere’den de bahsedilebilir. Ancak ilçe merkezinin birkaç km. doğusundan geçen Melen Çayı bu sular içinde hatırı en sayılır olanıdır.

İlçe merkezinin kuzeyinde Ayatbaşı Tepesi, kuzeybatısında Arpalı Tepe, Kıran Tepesi, Kale Tepe, Pazarcık Tepesi yer alır ki bu tepeler genelde 300–400 m civarı yükseltidedir. İlçenin etrafı genelde 300–400 m civerında yükseltiye sahip tepelerle çevrilidir ki ilçe merkezinin de yaklaşık 130–150 m yükseltide olduğunu düşünürsek; ilçe merkezinin, nisbi yükseltisi 150–200 m civarındaki alçak tepelerle çevrili olduğunu söyleyebiliriz.

İlçenin merkezinin hemen güneyinde Çakalönü T., güneybatısında Kışlakuzu T.,güneydoğusunda Geyik T., batısında Sağlamlar T., güneybatıda otobanla ilçe merkezi arasında Köse T., Halilbey’in hemen doğusunda Ansar T., Dededüzü doğusuyla ilçe arasında Kışla T.(712m), Hasanusta T. (694m), Soğuksu kuzeyinde Tellat T (734m), Yeşilyayla güneybatısında Kavaklar T.(553m), yer almaktadır. Yani ilçe merkezinin hemen çevresinde 300-400m civarı olan yükseltiler Dededüzü ve Pazarcık tarafına doğru belirgin bir şekilde artarak 700 m’nin üzerine çıkmaktadır.

Selamlar’ın güneyinde yükselti 300 m’nin de altına iner ki; Sağlamlar T.(246m), ve Armutluk T.(260m) ve Erenlerin güneyinde de bunlarda daha da alçak olan Çingen Tepesi yer almaktadır. Aslında ilçenin güneyi ve güneydoğusu Düzce il merkezi güneyinde 1800m civarı yükseltiye sahip Elmacık Dağları’nın uzantıları olan tepelerle çevrili denilebilir.

Gümüşova ilçesinin yüzölçümü 9.000 hektar, rakımı ise 128’dir. İlçe arazisinin doğu ve güneydoğu kısımlarının büyük bir bölümü Melen Çayı’nın biriktirdiği alüvyonlardan müteşekkildir. Bu da verimli tarım arazileri anlamına gelmektedir. Ancak çevreye göre alçak bu verimli arazi zaman zaman da Melen’in taşkınlarından nasibini almaktadır.
mytra isimli üye çevrimdışı   Alıntı Yap ve Yanıtla
Alt 24-05-2008, 04:10   #2
mytra

 
mytra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: 07-03-2008
Nereden: Başka Dünyalar da Var...
Yaş: 50
Mesajlar: 20.982
Uye No:20
Tecrübe Puanı: 5000
Karizma Puanı: 4939460
Karizma Derecesi
mytra şöhret ötesinde mytra şöhret ötesinde mytra şöhret ötesinde mytra şöhret ötesinde mytra şöhret ötesinde mytra şöhret ötesinde mytra şöhret ötesinde mytra şöhret ötesinde mytra şöhret ötesinde mytra şöhret ötesinde mytra şöhret ötesinde
Standart

İklim ve Bitki Örtüsü

İlçede tipik bir Karadeniz iklimi hüküm sürer. Yazları sıcak ve yağışlı, kışları serin ve yağışlıdır. Kışın sıcaklıkların bazen eksi değerlere düştüğü görülse de en düşük sıcaklık ortalamaları (ocak ayı) 3–4 °C civarından düşük değildir. Yaz aylarında da 20-25°C civarında değerlerden söz edilebilir.Yağış özellikle Haziran Temmuz ve Ağustos aylarında azalır. Sonbahar ve kış aylarında yağış miktarı artar.

Ayrıca ilkbaharda ve sonbaharda yani mevsim geçişlerinde sabah saatlerinde sis oranı yüksektir. Sis ve buzlanma zaman zaman otoban ve D-100’de kazalara ve hatta can kayıplarına sebebiyet vermektedir. Kışın, bazen yaşanan kar esareti hayatı, ulaşımı, eğitimi vb. işleri aksatmaktadır. Tüm bunlara bakılarak ilçede ılıman okyanus ikliminin ülkemizdeki şekli olan Karadeniz iklimi hakim olduğu söylenebilir. Bu iklim hemen her mevsim yağışı olan ve sıcaklıkların da yıl boyunca ne çok yüksek ne de çok düşük seyrettiği bir iklimdir.

Ancak son yıllarda küresel ısınmanın etkileri yörede de hissedilmektedir. Sıcaklıklar belirgin bir şekilde artarken yağış da eskiye oranla azalmaktadır. Bu olumsuzluk ziraatı ve de özellikle fındık üretimini olumsuz etkilemekte; hem verimi hem de randımanı (kaliteyi) düşürmektedir.Bölge bitki örtüsü bakımından zengindir. Genelde kışın yapraklarını döken ağaçlar yaygındır. Meşe, gürgen, kayın, kestane, ıhlamur, kavak ve yüksek kesimlerde de iğne yapraklılar dikkati çekse de en yaygın olanı meşe ve gürgendi ve boyları 10m civarındadır.

Kayın, kestane, ıhlamur, kavak, çamların genelde 10-20m civarında olduğu görülmektedir. Genel anlamıyla yörenin bitki örtüsü ormandır. İlçe fındık, kestane, ıhlamur, ladin, gürgen, çam, kayın ve ceviz gibi Karadeniz iklimine has bitki dokusuna sahiptir. Ayrıca yağış yeterliliğine bağlı olarak da geniş ve gür çayırlar ve de ormanaltı türleri (çeşitli çalı, sarmaşık, diken, ot vb. ) bakımından da zengin sayılabilir.

EĞİTİM

Gümüşova’da 2 adet Lise ve 8 adet ilköğretim okulu bulunmaktadır. İlçedeki toplam öğrenci sayısı ise 2.336’dır. Gümüşova Halk Eğitim Merkezi tarafından Giyim ve Makine Nakışı kurslarında yaklaşık 60 öğrenci eğitim görmektedir.

EKONOMİ

Ziraat

İlçe halkının büyük çoğunluğu çiftçidir. Halkın geçim kaynağı başta fındık olmak üzere sırayla mısır, buğday ve pancar izlemektedir. Tarım alanı tahmini 475 hektardır. İlçede fındık ürünün kırımının yapıldığı ve işlendiği 4 adet fındık fabrikası mevcuttur. İlçe halkının %70’i fındık tarımı iştigal etmektedir. İlçede fındık üretimi hatırı sayılır düzeydedir ve en önemli gelir kaynaklarından biridir.Yıllık fındık üretimi 5-6 bin ton civarındadır. Arazi dağılışı incelendiği zaman başlıca ürünler;

Fındık 35515da
Mısır(silaj) 1803da
Mısır(dane) 1147da
Tritikale 1073da
Buğday 1198da

Bunların dışında şeker pancarı, çeşitli sebze(domates, fasulye vb.) ve çeşitli meyveler(çilek, kiraz, ceviz, elma, armut, incir vb.) yetiştirilir. Ayrıca arpa, yonca, fiğ, yulaf, tütün de diğer önemli ziraat ürünleridir. Yağış yeterli sayılabilecek düzeyde olmasına rağmen yaklaşık 1000da alan nadasa bırakılmaktadır.Geniş sayılabilecek düzeyde çayır ve meradan da söz edilebilir.

Virginia Tütünün ekolojik istekleri bölgemize uyum sağladığından çeşitli özel firmalarca sözleşmeli üretim modeli için tercih edilen bir üretim sahası olmuştur. firmaların üretim alanlarını sınırlama politikaları ve fiyatlarda dalgalanmalar nedeniyle son yıllarda üretim alanlarında daralma olmuştur. Ayrıca sözleşmelerde çiftçi aleyhine durumlar ortaya çıkmakta , herhangi bir olağan dışı süreçte çiftçi mağdur edilmektedir.

Şeker Pancarı da üretim alanı düşük olmakla beraber, yöremizde uzun yıllardır geniş alanlarda üretimi yapılan bir üründür. Üretim alanının düşüklüğü uygulanan üretim kotalarından kaynaklanmaktadır. Kotaların arttırılması durumunda geniş bir üretim alanına sahip olabilecek uygun ortama sahiptir.

Yetiştiriciliği yapılan bu ana ürünlerin dışında ; çeltik yetiştiriciliği konusunda iyi bir potansiyele sahiptir. Özellikle Melen Çayı’na yakın sahalar sulama potansiyeli bakımından bu alanda değerlendirilebilir. Bu alandaki yatırımların artması ve Çeltik Ekim Kanunun günün koşullarına uygun hale getirilmesi ile bu ürüne yönelik uygun ortam da sağlanmış olabilecektir.

Hayvancılık

İlçede hayvancılık ile uğraşan çiftçi sayısı oldukça azdır. Yaklaşık olarak 1000 büyük baş hayvan, 600 civarında küçükbaş, 193000 kanatlı hayvan bulunmaktadır. Ayrıcı 1.200 kovanla arıcılık yapılmaktadır. Avlanmanın serbest olduğu dönemlerde ilçeden geçen Melen Çayı’nda balık avcılığı yapılmaktadır.

İdari Durum

İlçe Düzce İline bağlı 7 ilçeden en batıda olanıdır.Gümüşova’nın 6 mahallesi ve 18 köyü vardır. Merkez M., Yeni M., Kültür M., Kışla M., Fatih M.,

Gümüşova’nın Köyleri:
İlçenin güneyinde Yongalık, Yıldıztepe, Dereköy, Ardıçdibi güneybatısında Yeşilyayla, güneydoğusunda Elmacık, batısında Sultaniye, Hacıkadirler, Yakabaşı, Kahveleryanı, Selamlar, Çaybükü, Adaköy, kuzeyinde Kıyıköy ve kuzeybatısında da Halilbey, Soğuksu, Dededüzü, Pazarcık Köyleri yer almaktadır.mytra isimli üye çevrimdışı   Alıntı Yap ve Yanıtla
Alt 24-05-2008, 04:14   #3
mytra

 
mytra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: 07-03-2008
Nereden: Başka Dünyalar da Var...
Yaş: 50
Mesajlar: 20.982
Uye No:20
Tecrübe Puanı: 5000
Karizma Puanı: 4939460
Karizma Derecesi
mytra şöhret ötesinde mytra şöhret ötesinde mytra şöhret ötesinde mytra şöhret ötesinde mytra şöhret ötesinde mytra şöhret ötesinde mytra şöhret ötesinde mytra şöhret ötesinde mytra şöhret ötesinde mytra şöhret ötesinde mytra şöhret ötesinde
Standart

Gümüşova'nın tarihçesi:

Gümüşova ilçesi D-100 Karayolu üzerinde bulunmaktadır. İlçe Düzce iline 18 km mesafede olup Düzce ovasının bitişiğindedir. Düzce’nin güneybatısında yer alan Gümüşova, batıda Sakarya ili, güneybatıda Bolu ili, güneyde Gölyaka ilçesi, doğuda Çilimli ilçesi ve kuzeyde Cumayeri ilçesiyle komşudur.

Tarihi ve İdari Yapısı:

Gümüşova ilçesi 1321 yılında Osman Bey’in silah arkadaşı Konuralp Gazi tarafından Düzce ve Üskübü ile birlikte fethedilmiştir. Bu bölge yerleşim yeri olarak Fatih Sultan Mehmet döneminden itibaren kullanılmaya başlanmıştır. Daha sonra bu bölge büyük askeri yararlıklar gösteren Davut Paşa’ya Fatih Sultan Mehmet tarafından “tımar” olarak verilmiştir.

Osmanlı İmparatorluğu ordusunda bulunan hayvanların kışlaklayacağı ahırların Gümüşova’da yapılması sebebiyle "Kışla" adını almıştır. Birinci Dünya Savaşı esnasında Kışla işgale uğramıştır. Milli Mücadele döneminde cereyan eden Düzce İsyanları, yoğunlukla bu bölgede etkisini göstermiştir. Daha sonra bu isyanlar Ali Fuat CEBESOY ile Mareşal Fevzi ÇAKMAK tarafından önlenmiştir.


Cumhuriyet Döneminde:

Kışla 1927 yılında nahiyelik sıfatını kazanmıştır. 1963 yılında Belediye teşkilatı kurulmuştur. Kışla, 1987 yılında Cumayeri ile birleşerek Cumaova ilçesi adını almıştır. 1993 tarihinde Cumayeri’nden ayrılarak Gümüşova adı altında yeni ve müstakil bir ilçe haline gelmiştir. Gümüşova, Aralık 1999 tarihinde Düzce’nin il olması dolayısıyla Düzce’ye bağlanmıştır.mytra isimli üye çevrimdışı   Alıntı Yap ve Yanıtla
Alt 24-05-2008, 04:21   #4
mytra

 
mytra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: 07-03-2008
Nereden: Başka Dünyalar da Var...
Yaş: 50
Mesajlar: 20.982
Uye No:20
Tecrübe Puanı: 5000
Karizma Puanı: 4939460
Karizma Derecesi
mytra şöhret ötesinde mytra şöhret ötesinde mytra şöhret ötesinde mytra şöhret ötesinde mytra şöhret ötesinde mytra şöhret ötesinde mytra şöhret ötesinde mytra şöhret ötesinde mytra şöhret ötesinde mytra şöhret ötesinde mytra şöhret ötesinde
Standart

Dereköy

Düzce iline 26 kilometre, Gümüşova ilçeye 8 kilometre uzaklıkta olup, doğusunda Ardıçdibi Köyü, Batısında ve güneyinde Yeşilyayla Köyü, Kuzeyinde ise Yongalı köyü bulunmaktadır. Dereköy 1958 yılında Ardıçdibi köyünden ayrılarak kurulmuştur. İsmini o zamanlar evlerin dere kenarlarına yapılmasından dolayı almıştır. Köyde 97 hane bulunmakta olup, yaklaşık 300 kişi ikamet etmektedir. Köyün en önemli geçim kaynağı fındık üretimidir. Az da olsa hayvancılıkta yapılmaktadır. Köyde okur yazarlık oranı % 98 civarında olup, yurtiçi ve yurtdışında çeşitli görevlerde olanlar bulunmaktadır.

Dereköyde 1,2,3. sınıfların da eğitim gören 12 öğrenci bulunmakta olup, 4,5,6,7,8. Sınıflardaki 32 öğrenci taşımalı eğitim sistemi ile Gümüşova İlköğretim Okuluna taşınmaktadır. Enver ARIKAN yıllardan beri köyün öğretmenliğini yapmaktadır. Dereköy’ de bir camii bulunmakta olup Recep YÜKSEL imam-hatip olarak görev yapmaktadır. Köyün yol, su ve elektrik sıkıntısı bulunmamakta olup ayrıca güzel bir mesire yeri kurulması için proje hazırlanmış olup bakanlığa gönderilmiştir.

Yeşilyayla

BÜYÜK BIÇKI/HÜCAC BEY / YEŞİLYAYLA köyü Düzce ili Gümüşova ilçesine baglı 255 hane 1200 nüfüslü KUZEY KAFKASYA KÖKENLİ bir ABHAZ KÖYÜ dür. Köy 1864 yılında KUZEY KAFKASYA nın bu günkü adıyla ABHAZİA ÖZERK CUMHURİYETİ nin AHÇIPSA bölgesinden zorunlu göç sonucu gelen ABHAZ AİLELERİN kurdugu bir köydür.
Kuruluş:
1864 yılının yazında ABHAZİA(APSNY) dan İngiliz sömürge gemileryle nerde bitecegi bilinmeyen bir yolculuga çıkılıyor.Süresi bilinmeyen uzun bir yolculuktan sonra İSTANBUL BOGAZI na bu günkü TAKSİM BEŞİKTAŞ sahiline erzak almak için yanaşan İngiliz gemilerinden sahile inen ABHAZ büyüklerinin çabalarıyla ve SARAY da bulunan ABHAZ ların da yardımızla durum Osmanlı hükümetine bildiriliyor ve Osmanlı yetkılılerınn çabalarıyla sayılarını tam olarak bilemedigimiz ama köyü kuran HÜCACBEY in ailesinden yaklaşık 29 kişinin bulundugundan emin oldugumuz ABHAZ GÖÇMEN ler TASİM BEŞİKTAŞ VE NİŞANTAŞI semtlerine yerleştiriliyor.

Bu bölgelerin o dönemde bataklık olması ve bu bataklıkalrdan sıtma tifo gibi hastalıkların bulaşması nedeniyle yeni bir yer arayışına geçildi.OSAMANLI hükümetinin önerileriyle daha önceden ilk göçle gelen KAFKAS kökenli ailelerinde yogunlukta oldugu DÜZCE yöresine göç edilmesi kararlaştırıldı. İPEK(baharat/bagdat)yolu takip edilerek DÜZCE KÖPRÜBAŞI MEVKİNE gelindi ve bu yolculukta DÜZCE ye yaklaştıkça cevrelerinde devamlı bir yurt ;vatanlarına benzer bol suların oldugu dik yapaçların arasında vadiler arandı ,verimli yemyeşil gür oramanlı yerler aranmaktaydı.


DÜZCE KÖPRÜBAŞI da bir kış geçirildi fakat yazın bu yöreninde fazla sulak nemli ve ovada, basık ve bataklık oldugudan dolayı birden ortaya çıkan salgın hastalıkalar nedeniyle yeniden yeni bir yer arayışına geçildi. Gurup büyügü KOÇ HÜCAC BEY yin önderlginde bir heyet uzun arayışlar sonucunda İPEK yolunun tam ortasından gectigi dört tarafı oramanlarla,dagarla cevrili yemyeşil bol su kaynakları olan bir vadi ye ulaştılar,fakat bu vadinin kuzey dogu bölgesinde(devren) ipek yolunun kenarlarında birkaç yerleşim birimi vardı.

Bizanstan kalan rum vatandaşları bu yörede az da olsa kalmıştı.Birde bu yöreyi araştırırlarken ABHAZ HALKI içinde kutsal degeri olan büyük bir ÇINAR agacına rasladıalar. Bundanda etkilenip vede bu yöreninde kendilerine son derece uygun olduguna karar kıldıkalrından bu yöreye geldiler.Belkide büyük ÇINAR agacının kendilerine bir işaret oldugunu hissettiler bu tesadüf olamazdı ; ABHAZ HALKI nın bu simgesi önlerine çıkmıştı Osmanlı toprakalrında bunda bi mesaj vardı ve yaratan tarafından anlatılmak istenen anlaşıldı ve buraya taşınıldı.

kuzey dogu yöresi hariç güney batıdaki(Yahya kora/aşorha/açsırta) yamaçlara çıkan patikalar izlendi ve kardeşler amca çocuları ve diger ABHAZ göçmen aileleri tarafından yer taksimatı yapıldı. HÜCAC BEY ve göçmenlerinde anladıgı kadarıyla kendılerınden önce bu yörede yaşamış bir uygarlık vardı bir yerleşim birimi kurulmuş ve yıkılmıştı . Kendilerininde bu yere yerleşmelerinde öncü oldu bu durum.Kalıntılar; mezarlar;çınar agacının yakınlarındaki agaç tımarından kalan hızar tozarlı,kilise duvar yıkıntıları su susakları ,bir oda genişliginde su küpleri,şarap yapımında kullanılan özel taş oyuklar vb..şeylerden burada bir yerleşimin oldugu anlaşılıyordu. Yerleşildi ve düzen oturmaya başlayınca köyün isminin verilme zamanı geldi.

KOÇBA HÜCAC BEY in anısına kendilerine bu cenneti bulamlarında yardım ettiginden dolayı minnetlerini dile getirmek amacıyla köyün ilk ismi HÜCAC BEY olmuştur. daha sonra köyde ev yapımında kullanılmak üzere agaçların tımar edilmesi gerekiyordu ve bu amaçla kullanılan BIÇKI takımı kuruldu.BIÇKI nın manası agaçların düz kesilip geniş parçalar hainde yontulmasını saglayan kesici aletdir.18 yüzyılda halk bu aleti kendilerine uyarlamış ve kullanmıştır.

Türkiyede iseel gücüne dayanan şekli kullanılmaktaydı bizim halkımızda KAFKASYA da bu aleti geliştirmis bir kasnak sistemi kurarak ve de kasnaklarıda su yardımıyla çalıştıracak şekilde ayarlayıp boyutlarıda daha büyütüp daha büyük agaçları kolaylıkla yontacak şekle getirmişlerdir.Bu sistemide Türkiyede yeni yerleştikleri köylerinde uyguladıkalrında herkesin çok ilgisini çekmiştir ve BÜYÜK BIÇKI KÖYÜ olarak adı çıkmaya başlamıştır .Zamanın etkisiyle ve de çevrenini köyü BÜYÜK BIÇKI olarak benimsemeye başlamasıyla köyün ismi bu nedenlerden dolayı BÜYÜK BIÇKI olarak degiştirilmiştir ve bu isim 1972 yılına kadar kalmıştır.1972 yılında köyün ismi YEŞİLYAYLA olarak degiştirilmiştir çaga ayak uyduracak herkesin ve her kesimin telafuz edebilecegi moderen bir isim almıştır.Günümüzdede halk arasında hala BÜYÜK BIÇKI ekseriyet BIÇKI olarak bilinmektedir.Resmi işlemlerde YEŞİLYAYLA olarak gözükmektedir.
BIÇKI köyünde 3 cami, 1 bakkal,köy konagı, aile çay bahçesi, 2 at harası , 3 futbol sahası,iki dinlenme tesisi,12 tane mesire alanı,su fabrikası(yapım aşamasında).1 mandıra4 göl (kışın7 ye yükseliyor)ve yedi degirmenden maalesef bir tane olmak üzere mekanlarımız bulunmaktadır.
Ilıman iklim, Karadeniz iklimi Maramara iklimi köyümüzüde etkilemektedir . Köyümüzün konumu itibariyle 9 ayrı mahalle bulunmaktadır. Bunlar ŞAHİN BEY,KAMİL ŞANLI, Kara Sait,Altın Dağ , Merkez, Devren, Esbit düzü(AŞORHA), Muhacır Mahalleleri, OF tepe bulunmaktadır. Bu kadar geniş alana yerleşmemizde ABHAZ toplumnun evlerinin önünde geniş bahçelerinin olmasını istemeri büyük rol oynamaktadır.Çok çeşitli iklim görülmesine rağmen temel geçim kaynakları olarak fındık ve hayvancılık dır. Bunların harici her türlü tahıl,meyve ve sebze bireysel kulanımlar için üretilip tüketilmektededir.Bunların dışında köy dışında oturan vatandaşlarımız da serbes meslek dallarında oldukca başarılı ve düzeyli bir çizgide bizi temsil etmektedirler.
Köy E-5 karayolundan DÜZCE ye 14 m HENDEK e 10 km yakınlıktadır.Ulaşım köy otobüsleri aracılıgıyla günlük belirli zamanlarda yapılamktadır(ulaşım böümünden güncel saatleri ve diger olanakları ögrenebilirsiniz).Otobandan 312 km istabul,314 km Ankara mesafe yakınlıktadırmytra isimli üye çevrimdışı   Alıntı Yap ve Yanıtla
Alt 24-05-2008, 04:25   #5
mytra

 
mytra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: 07-03-2008
Nereden: Başka Dünyalar da Var...
Yaş: 50
Mesajlar: 20.982
Uye No:20
Tecrübe Puanı: 5000
Karizma Puanı: 4939460
Karizma Derecesi
mytra şöhret ötesinde mytra şöhret ötesinde mytra şöhret ötesinde mytra şöhret ötesinde mytra şöhret ötesinde mytra şöhret ötesinde mytra şöhret ötesinde mytra şöhret ötesinde mytra şöhret ötesinde mytra şöhret ötesinde mytra şöhret ötesinde
Standart

Ardıçdibi Köyü

Ardıçdibi köyü ,civar köylerden ağaç ve odun almak için gelen vatandaşların buluşma noktası olan ardıç ağacının dibinden ismini almıştır. Karadenizden göç edenlerin oluşturduğu köy 1923 de kurulmuştur. Ardıçdibi köyünün kuzeyinde yongalık köyü, kuzey doğusunda yıldıztepe köyü, doğusunda Gölyaka ilçesi kuyudüzü köyü, güneyinde yine gölyaka ilçesi Zekeriya köyü,batısında Dereköyü bulunmaktadır.

Alt mahalle, tokulu, kıran mahalle ve yukarı mahalle isminde dört mahalleden oluşan köyde94 hanede 537 nüfusla toplu bir yerleşime sahiptir.İlçeye 8 km mesafede bulunan köyde okur yazarlık oranı % 95 civarındadır.ardıçdibinde 1-3 sınıflı ilköğretim okulu bulunmakta olup Emine Nilay Muğulkoç öğretmen olarak görev yapmakta dır . şu anda 12 öğrencisi mevcuttur .ayrıca taşımalı sistemle3,4,5,6,7,8 sınıflarda okuyan 27 öğrenci merkez okul olan gümüşova ilköğretim okuluna taşınmaktadır.

Köyde iki cami bulunmaktadır yukarı mahalledeki camide Salih GÖNÜL, köy merkezinde bulunan camide ise Murat Ali TOPALOĞLU imam –hatip olarak görev yapmaktadırlar.Gelir kaynağının hemen hemen fındık üretimi olan köyde az da olsa hayvancılıkta bir gelir kaynağıdır.

Fındık gibi çok kıymetli bir ürünün, günümüzde fiyatının inişli çıkışlı bir grafik çizmesi, belirsizliğini koruması sonucunda gençleri köyden yavaş yavaş dışarıya göçe itmektedir.İlçemizde kurulan ve kurulacak olan fabrikalar bir umut kapısı olarak beklenmektedir.Ardıçdibinde eski yapılmış ahşap binalara bulunmakla birlikte günümüzde modern ve bahçeli evler yapılmaktadır.

Ulaşım sorunu olmayan köyde elektrik ve su mevcuttur.ilerde su sorunu olabilceği tahmin edildiğinden köy muhtarlığının sondaj usulü ile su temin etme projesi vardır ve çalışmalar devam etmektedir.

Köyde KoreGazileri HalitÇELİKÇİOĞLU, Kemal DURSUNKıbrısGazileri Ahmet ALTUNTAŞ ve Selahattin SADAK’tır.
mytra isimli üye çevrimdışı   Alıntı Yap ve Yanıtla
Alt 21-02-2009, 09:09   #6
ARUZKOLIK

 
Üyelik Tarihi: 14-02-2009
Nereden: Düzce
Yaş: 46
Mesajlar: 2.397
Uye No:1223
Tecrübe Puanı: 103
Karizma Puanı: 2045
Karizma Derecesi
ARUZKOLIK has a spectacular aura about ARUZKOLIK has a spectacular aura about ARUZKOLIK has a spectacular aura about ARUZKOLIK has a spectacular aura about ARUZKOLIK has a spectacular aura about ARUZKOLIK has a spectacular aura about ARUZKOLIK has a spectacular aura about ARUZKOLIK has a spectacular aura about ARUZKOLIK has a spectacular aura about ARUZKOLIK has a spectacular aura about ARUZKOLIK has a spectacular aura about
Standart

Köydeki camilerde görev yapan imamların adına varana kadar her şeyi yazmışsınız...Bu kadar bilgiyi nereden ve nasıl topladınız Allah aşkına...
ARUZKOLIK isimli üye çevrimdışı   Alıntı Yap ve Yanıtla
Yanıtla

Etiketler
düzce , gümüşova , iller rehberi , illerimiz , türkiye , türkiye rehberi , yurdumuz


Konuyu toplam 1 üye okuyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Gitmek istediğiniz klasörü seçiniz
vBulletin® Version 3.7.0 Beta 4