Çizgili Forum

Geri git   Çizgili Forum > FORUM KULLANIM ALANI > Üst Yönetim Odası > TÜRKİYE REHBERİ > İL VE İLÇELERİMİZ > KARADENİZ BÖLGESİ > Trabzon
Üye Ol Yardım Üye Listesi Takvim Tüm Mesajları Okunmuş Say

Yanıtla

Seçenekler Stil
Alt 27-06-2008, 14:03   #1
No_Name

No_Name - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Uye No:33
Tecrübe Puanı: 291
Karizma Puanı: 195860
Karizma Derecesi
No_Name şöhret ötesinde No_Name şöhret ötesinde No_Name şöhret ötesinde No_Name şöhret ötesinde No_Name şöhret ötesinde No_Name şöhret ötesinde No_Name şöhret ötesinde No_Name şöhret ötesinde No_Name şöhret ötesinde No_Name şöhret ötesinde No_Name şöhret ötesinde
Standart Trabzon'un Eğitim Durumu

Eğitimin Tarihi Gelişimi

Meşrutiyetten önce Trabzon'da eğitim kuruluşu olarak 8 medrese, öğretim süresi 4 yıl olan 5 ilkokul, 1 Sanat Yurdu, 1 Askeri Rüştiye, İdadi ve 1 Darülmuallimin vardı. Aynı tarihlerde İmarette ve Ortahisar'da 2'de kitaplık bulunmaktaydı.
Önceleri olduğu gibi Cumhuriyet döneminde de Trabzon, Karadeniz Bölgesinin eğitim ve öğretim yönünden en gelişmiş İlidir. Bugün ana okulundan Üniversiteye dek çeşitli öğrenim kuruluşlarının bulunduğu İlimizde halk, eğitim ve öğretime büyük ilgi göstermektedir.

Okul Öncesi Eğitim

İlimizde 3'ü özel olmak üzere 20 bağımsız anaokulu, 6'sı özel 340 anasınıfı ve 7 de diğer kurumlara ait (657 S.K.nin 191.maddesine göre kurulan ve SHK Kreşleri) anaokulu/anasınıfı mevcut olup, anaokullarının 90, anasınıflarının ise 418 ve diğer kurumların anaokulu/anasınıflarının ise 29 dersliği vardır.

Anaokullarda 2.406, anasınıflarında 10.415 ve diğer kurumların anaokulu/anasınıflarında ise 310 öğrenci öğrenim görmektedir.

Anaokullarında 73, anasınıflarında 160 ve diğer kurumların anaokulu/anasınıflarında ise 35 öğretmen ve ayrıca 421 usta öğretici görev yapmaktadır.

Okulöncesi eğitimde okullaşma oranı (48-72 ay) % 56,13'dür.

İlköğretim

İlimizde 385 (5'i özel) ilköğretim okulu ve bunların 4.344 dersliği ve 98.710 öğrencisi mevcut olup, bu okullarda 5.602 (2.840 branş, 2.762 sınıf) öğretmen mevcuttur.

Taşımalı okul sayısı 428, taşıma merkezi sayısı 179, taşınan okulsuz yerleşim birimi sayısı 540'dır. İlköğretim okullarında 21.939 taşımalı öğrenci mevcuttur.

İlköğretim okullarında bir öğretmene 18, bir dersliğe de 23 öğrenci düşmektedir.

İlköğretimde okullaşma oranı % 99,99'dur..

Ortaöğretim

Lise ve Dengi okul sayımız 106'dır. Bu okulların 1.508 dersliği, 35.842 öğrencisi mevcut olup, Lise ve dengi okullarında 2.870 öğretmeni vardır.
Bir öğretmene 13, bir dersliğe de 24 öğrenci düşmektedir.

Ortaöğretimde okullaşma oranı % 94,26'dır.

Yüksek Öğretim

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) ülkemizin dördüncü eski üniversitesi olup, İstanbul ve Ankara dışında Anadolu'da kurulan ilk üniversitedir. 20 Mayıs 1955 yılında kurulmuştur.

2 Aralık 1963 tarihinde öğretime açılan Karadeniz Teknik Üniversitesi 1966 yılında bugünkü kampusuna taşınmıştır. KTÜ' nün 14'ü (Fen Edebiyat Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Mimarlık Fakültesi, Orman Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Tıp Fakültesi, Fatih Eğitim Fakültesi, İletişim Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Eczacılık Fakültesi, Sürmene Deniz Bilimleri Fakültesi ve Of Teknik Eğitim Fakültesi) İlimiz sınırları içinde, toplam 16 Fakültesi mevcuttur. (Diğerleri Gümüşhane Mühendislik Fakültesi ve Gümüşhane İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi)

Ayrıca 1 adet KTÜ Devlet Konservatuarı ile 13'ü (Trabzon Sağlık Yüksek Okulu, Yabancı Diller Yüksek Okulu, Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu, Trabzon Meslek Yüksek Okulu, Trabzon İlahiyat Meslek Yüksek Okulu, Turizm ve Otelcilik Meslek Yüksek Okulu, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu, Beşikdüzü Meslek Yüksek Okulu, Maçka Meslek Yüksek Okulu, Vakfıkebir Meslek Yüksek Okulu, Sürmene Abdullah Kanca Meslek Yüksek Okulu, Vakfıkebir Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu, Akçaabat Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu) İlimiz sınırları içinde olmak üzere toplam 16 tane Yüksek Okul Üniversiteye bağlı olarak eğitim vermektedir. (Diğerleri Gümüşhane Meslek Yüksek Okulu, Gümüşhane Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu ve Şiran Meslek Yüksek Okulu).

Üniversite bünyesinde Fen Bilimleri, Sağlık Bilimleri ile Sosyal Bilimler Araştırma Enstitüleri bulunmaktadır. Bütün bu birimlerde 1.824 öğretim elemanı görev yapmakta olup, bu öğretim elemanlarının 1.759'u Trabzon'da, 65'i Gümüşhane'de görev yapmaktadır. KTÜ'de toplam 35.282 (32.582'si İlimizde, 2.700'ü diğer illerde) öğrenci öğrenim görmektedir.

İlimizde Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait 3 yurttan birincisi Trabzon Yurdu olarak KTÜ Kampusu içerisinde olup, 1.636'sı kız, 1.660'ı erkek olmak üzere 3.296 kapasitelidir. İkincisi Akçaabat ilçesinin Söğütlü Beldesindeki Akçaabat Yurdu 1.162 kız, 690 erkek olmak üzere toplam kapasitesi 1.852'dir. Üçüncüsü Sürmene ilçesinde olup, 32 kız ve 168 erkek olmak üzere toplam kapasitesi ise 200 öğrenciliktir.

..
----------

Forumumuza Hosgeldiniz...

Forum Kurallarını okumayı ihmal etmeyin...

Üyelerimizle Tanısmak İçin Buradan Başlamak En iyisi...

Farklı Fikirleriniz mi Var... Burada Bizimle Paylaşın...

yada Kutlama İstediğiniz Ne Varsa Burası Size Her Zaman Açık...

Ayrıca Forum İşleyişiyle İlgili Öğrenmek İstediğiniz Şeyleri Buradan Deneyebilirsiniz...

Keyifli Zaman Geçirmek İçin Buyrun...

içine taş atılmadığında kıpırtısız kalan su birikintisi gibiyim...

Doğrularımı Götürmeye Yetecek Kadar Yanlı$ Yapmadım Hayatta...
Çok Sıkı$tıqım Yerde Bo$ Bıraktım Hep...
$imdi Bıraktıqım Bo$Lukların Birindeyim Belki de...
ama kimsenin Doqrusunu Götürmedim,
ve kimsenin yanLı$ı olmadım!

//<--no_name®-->\\
No_Name isimli üye çevrimdışı   Alıntı Yap ve Yanıtla
Yanıtla

Etiketler
trabzon'un eğitim durumu

Konuyu toplam 1 üye okuyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir)

Seçenekler
Stil