Çizgili Forum

Geri git   Çizgili Forum > FORUM KULLANIM ALANI > Üst Yönetim Odası > KÜLTÜR – SANAT – TARİH > Türk ve Dünya Tarihi
Üye Ol Yardım Üye Listesi Takvim Tüm Mesajları Okunmuş Say

Yanıtla

Seçenekler Stil
Alt 27-05-2009, 23:11   #1
baksi

baksi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Uye No:1175
Tecrübe Puanı: 0
Karizma Puanı: -264615
Karizma Derecesi
baksi baksi baksi baksi baksi baksi baksi baksi baksi baksi baksi
Standart 1500 Yıllık Ay Yıldızlı Türk Parası

1500 Yıllık Ay Yıldızlı Türk Parası

Türklere ait ilk parayı Göktürkler bastırmış. Kazılarda ortaya çıkan ay-yıldızlı Göktürk paralarının bulunuşu ‘Orhun yazıtları kadar değerli’ diye yorumlandı
Kırgızistan, Özbekistan ve Tacikistan’da yapılan arkeolojik kazılarda ilk büyük Türk uygarlığı olan Göktürklere ait paralar bulunduğu ortaya çıktı. Paralar, ‘Türk uygarlığında önemli keşif’ olarak değerlendirildi.
Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi’nin 4-6 Ekim 2004′te Bişkek’te düzenlediği İkinci Uluslararası Türk Uygarlığı Kongresi’ne katılan Dokuz Eylül Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Yavuz Daloğlu, burada tanıştığı Özbek tarihçi Gaybullah Dr. Babayar’ın eski Türk devletleri paraları üzerinde yaptığı çalışmayı inceledi. Daloğlu, bu paralar arasında daha önce hiç duymadığı, görmediği Göktürk paralarıyla karşılaştı. Dr. Daloğlu, Dr. Babayar’la yaptığı çalışma sonunda, Göktürk paralarının bulunuşunu ‘Türk uygarlığında önemli bir keşif’ olarak açıkladı.
Sikkelerden birinde ortada kağan kabartması ve kenarlarda üç tane ay-yıldız olduğunu söyleyen Daloğlu, bu sikkenin Türk uygarlığı açısından çok büyük önemi olduğunu belirtti. Daloğlu, şöyle dedi:
“Göktürklerden sonra 8′inci yüzyılda Türgişlere ait paralar bulunmuştu. Ancak Göktürklere ait paralar onlardan 150-200 sene daha önceye, 576-600 yıllarına ait. En önemlisi, bu sikkelerin Türk toplumuna dayatılan ‘Türkler barbardı, Türklerin uygarlığı yoktu, göçerlerdi’ gibi Avrupa merkezli anlayışı çürütmesi. Göktürk sikkelerinin bulunuşu, Orhun Yazıtları’nın bulunuşu kadar önemlidir. Ayrıca ay-yıldızın bize İslam’da Semavi anlayıştan miras kaldığını biliyorduk. Ancak, yeni bulunan Göktürk paralarında da ay-yıldızlı figürler var.”

(alıntı Türkçe Dünya)
baksi isimli üye çevrimdışı   Alıntı Yap ve Yanıtla
Alt 17-11-2009, 04:06   #2
HUNKAAN

HUNKAAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Uye No:855
Tecrübe Puanı: 4337
Karizma Puanı: 4283486
Karizma Derecesi
HUNKAAN şöhret ötesinde HUNKAAN şöhret ötesinde HUNKAAN şöhret ötesinde HUNKAAN şöhret ötesinde HUNKAAN şöhret ötesinde HUNKAAN şöhret ötesinde HUNKAAN şöhret ötesinde HUNKAAN şöhret ötesinde HUNKAAN şöhret ötesinde HUNKAAN şöhret ötesinde HUNKAAN şöhret ötesinde

Bu paraların şu ana kadar bulunabilen en eski Türk paraları olmasının yanısıra üzerlerinde ay-yıldız bulunması durumu paha biçilmez kılıyor, Türkler’in kendilerine sembol olarak seçmiş oldukları ay-yıldızın İslam inancının ortaya çıkışının çok öncesinde var olduğu ve tamamen bize ait bir olgu olduğunu tartışmasız ortaya koyuyor, tek Tanrı=Gök Tanrı inancını taşıyan Gök-Türk’ün parasına başkası yakışmazdı zaten, biz Türkler’in “bilinmiyenleri” kanıtlarıyla birer birer ortaya çıkartıldıkça tarih yeniden yazılmak zorunda kalacak.

Aşağıdaki satırlarda bu paraların ortaya çıkarılmasını daha doğrusu biz Türkiye’de yaşayan Türk biliminsanın ve Türkler’in bu konudan bir şans eseri haberdar olunduğunun öyküsü Dr. Yavuz Daloğlu tarafından anlatılmakta.

Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi’nce 4-6 Ekim 2004 tarihlerinde Bişkek’te düzenlenen II. Uluslararası Türk Uygarlığı Kongresi’ne Türkiye adına gittim ve kongrede bir bildiri sundum.

Bişkek’te geçirdiğim günler oldukça yoğun geçti. Bir yandan akademisyen olarak II. Türk Uygarlığı Kongresi’ni ve kongre programındaki bütün etkinlikleri hiç sektirmeden izledim, “Atatürk ve Türk Uygarlığı” başlıklı bir bildiri sundum ve oturum aralarında çok değerli meslektaşlarla tanışma ve sohbet olanağı buldum. Diğer yandan da Kırgızistan ve Bişkek’teki tarihi yerleri (Balasagun, Issık Göl, Alato dağları), müzeleri (başta Devlet Tarih Müzesi ile Devlet Resim Galerisi) gezdim ve çok sayıda fotoğraf çektim. Ayrıca Kırgız Filarmoni Orkestrası’nın bir dinletisiyle, Kırgız Devlet Opera ve Balesi’nin sahnelediği bir ulusal Kırgız operasını (Ay Çürek=Ay Yüzlü) seyrettim.

II. Uluslararası Türk Uygarlığı Kongresi’ne Kırgızistan dışından katılan bütün Türkologlar, hepimiz Issık Göl Oteli’nde kaldık ve meslektaşlarımızla her gece koyu sohbetler yapıp Türk tarihini, uygarlığını irdeledik, tartıştık.

GÖK-TÜRK SİKKELERİ İLE TANIŞMA

Türk Uygarlığı Kongresi’nin ikinci akşamıydı. Otelde Özbek tarihçi Dr. Gaybullah Babayar ile sohbet ediyordum. Bu sırada Dr. Babayar çantasından bazı notlar ve fotoğraflar çıkarıp göstermeye başladı. O anda gözbebeklerimin büyüdüğünü hissettim. Fotoğraflarda Büyük Türk İmparatorluğu kurmuş Gök-Türklerin, Gök-Türk kağanlarının darp ettirdiği sikkeler vardı karşımda. Bizans, Selçuklu, Osmanlı sikkelerini biliyordum, ama Gök-Türk kağanlarının sikke darb ettirdiklerini o ana dek hiç duymamış ve hiçbir yerde de okumamıştım.

Fotoğrafları tek tek ve hayranlıkla incelediğimde, sikkelerden birinin üstünde ortada kağan kabartması ve kenarlarda üç tane ay-yıldızı görünce o anda ne kerte önemli bir olayla karşılaştığımı, bunun ne kerte önemli toplumsal, tarihsel, iktisadi ve siyasi bir olay olduğunu düşündüm. Bu konuyu mutlaka Türkiye’ye taşımalıydım. Çünkü bu, tarihi altüst edecek önemde bir buluştu. Dr. Babayar’a o anda bütün bu fotoğraflardan bir kopya istediğimi ve konuyla ilgili bir yazı hazırlamasını rica ettim. Sağ olsun! Bu cin gibi genç, kanı kaynayan Özbek Türkü değerli tarihçi de seve seve bu ricâmı yerine getirdi ve Gök-Türk sikkeleriyle ilgili yazısını bana ulaştırdı.

Evet, bu paraların varlığının Türkiye’de yaşayan Türkler’e ulaşma hikayesi böyle, bir kongre ve sunum ziyareti sonucunda ortaya çıkan çok önemli bir bulgu, kimbilir oralarda yani Türk’ün anavatanında Türkiye’li Türkler’e henüz ulaşmayan daha ne bilgiler ve ne bulgular var.

Buraya bulabildiğim gene aynı dönemden kalma ay-yıldızlı Gök-Türk paralarının resimlerini ekledim, sevgili Baksi’nin eklemiş olduğu resmi de biraz daha büyütmeye çalıştım, bu paylaşım için çok teşekkürler.

Resimlerin daha büyük boyutta görüntüleri için üzerlerine tıklayınız.

Sağlıcakla kalın,
HUNKAAN

"Yetişecek çocuklarımıza ve gençlerimize, görecekleri tahsilin hududu ne olursa olsun, en evvel, her şeyden evvel Türkiye'nin istikbaline, kendi benliğine, millî an’anelerine düşman olan bütün unsurlarla mücadele etmek lüzumu öğretilmelidir." Gazi Mustafa Kemal Atatürk
HUNKAAN isimli üye çevrimdışı   Alıntı Yap ve Yanıtla
Alt 17-11-2009, 10:57   #3
enginel

enginel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Nereden: İstanbul
Uye No:1118
Tecrübe Puanı: 5090
Karizma Puanı: 4965758
Karizma Derecesi
enginel şöhret ötesinde enginel şöhret ötesinde enginel şöhret ötesinde enginel şöhret ötesinde enginel şöhret ötesinde enginel şöhret ötesinde enginel şöhret ötesinde enginel şöhret ötesinde enginel şöhret ötesinde enginel şöhret ötesinde enginel şöhret ötesinde

sevgili dostlarım,

bu bulgunun gerçek olduğu besbelli.
Paylaştığınız bilgilere teşekkür ederim.

Bana Hasann Ali Yücel'in bir şiirini hatırlattı,marş olarak da bestelenmişti.:

BAYRAĞIM

Atalarım, gökten yere
İndirmişler ay yıldızı,
Bir buluta sarmışlar ki
Rengi şafaktan kırmızı

Onun ateş kırmızısı
Ne gelincik, ne de gülden.
Türk oğlunun öz kanıdır
Ona bu al rengi veren.

Ay yıldızı, gökyüzünün
Ayla yıldızdan yüksek
Türk’ün alın yazısıdır;
Türk’tür onu yükseltecek.

Vazifemdir bayrağımı
Üstün tutmak her bayraktan.
Can veririm, kan dökerim
Vazgeçemem ben bu haktan.

Hasan Âli YÜCEL

Sevgilerimle...

"Karanlıktan korkan bir çocuğu,kolaylıkla hoşgörebiliriz.
Yaşamdaki asıl trajedi;
Yetişkinlerin,aydınlıktan korkmasıdır.
Plato M.Ö.427 - 347"

“Bir insan treni kaçırırsa,başka bir tren gelir onu alır.”

“Bir ulus treni kaçırırsa,başka bir ulus gelir onu alır.”

TEKEL'i Savunmak,VATAN'ı Savunmaktır.

DERS ALINSAYDI EĞER,TARİH TEKRARLANMAZDI

İŞİ,BİLENE VERECEKSİN

DEVLET KURAN DEVLET ADAMI

enginel isimli üye çevrimdışı   Alıntı Yap ve Yanıtla
Yanıtla

Konuyu toplam 1 üye okuyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir)

Seçenekler
Stil